ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

*Επίσκεψη στο "Λόφο του Αγίου Θωμά" 20-11-2007 από τις τάξεις Α΄και Β΄ στα πλαίσια προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευση

*Επίσκεψη στη Στέγη Ανηλίκων στις 21-2-2008 από την Δ΄ τάξη στα πλαίσια υλοποίησης προγράμματος Αγωγής Υγείας

*Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο-Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στις 25-2-2008 από την Γ΄ και Δ΄ τάξεις. Έκθεση χάλκινων ταψιών.

*Επίσκεψη στο πεδίο μελέτης και δεντροφύτευση από τους μαθητές Α΄και της Β΄ τάξης στις 28-3-2008, στα πλαίσια υλοποίησης προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

*Επίσκεψη στο ΕΛΚΕΠΑ στις 4-4-2008, έκθεση με δημιουργίες των Νηπιαγωγείων του νομού Κοζάνης από τους μαθητές της Α΄ και της Β΄ τάξης.

*Επίσκεψη στο Ταχυδρομείο Κοζάνης 4-4-2008, από τους μαθητές της Α΄ και της Β΄ τάξης.

*Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης στις 2-4-2008 με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας του Παιδικού Βιβλίου από την Δ΄και την Στ΄ τάξη. Συνάντηση με τη συγγραφέα του βιβλίου: "Οι μικροί Άγγελοι" Νάνσυ Χατζή

*Επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βελβεντού στις 15-4-2008 από τους μαθητές της Α΄και της Β΄ τάξης στα πλαίσια υλοποίησης προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

*Επίσκεψη στο Βιολογικό Καθαρισμό Κοζάνης και στις εγκαταστάσεις ανακύκλωσης του Δήμου Κοζάνης 8-5-2008 από τους μαθητές της Α΄ και της Β΄ Τάξης.

*Επίσκεψη στο Βιολογικό Καθαρισμό Κοζάνης 8-4-2008 ,από τους μαθητές της Γ΄- Δ΄ τάξης στα υλοποίησης προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

*Επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βελβεντού στις 14-5-2008 από τους μαθητές της Γ΄ και της Δ΄ τάξης στα πλαίσια υλοποίησης προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

*Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής από τους μαθητές της Γ΄ και της Δ΄ τάξης. Συμμετοχή στο πρόγραμμα

*Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Κοζάνης στις 6-6-2008, από τους μαθητές της Γ΄ και της Στ΄τάξης .

*Επίσκεψη στο Δημοτικό Πάρκο του Δήμου Κοζάνης με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος στις 5-6-2008 από τους μαθητές της Γ΄ και της Δ΄ Τάξης.

*Επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Έδεσσας από τους μαθητές της Γ΄ και της Δ΄ τάξης στα πλαίσια υλοποίησης προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τίτλους: «Το σύννεφο έφερε βροχή» και «Νερό είναι και κυλάει, τη ζωή μας κυβερνάει»

*Επίσκεψη των μαθητών της ΣΤ τάξης στο Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων

*Επίσκεψη των μαθητών της τάξης Α΄- Β΄ στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βελβεντού στις 28-5-2009 και παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος: «Λάφιστα, το φαράγγι των μύθων και των υδάτινων ήχων»

*Επίσκεψη των μαθητών στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βελβεντού για υλοποίηση περιβαλλοντικού προγράμματος με τίτλο: «Νερό και άνθρωπος:μια σχέση σε κρίση».

*Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Έδεσσας

*Παραλίμνιος νεολιθικός οικισμός Δισπηλιού Καστοριάς & Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καστοριάς τάξεις Γ΄- Δ΄

*Παρουσίαση και βράβευση εργασίας με τίτλο: «Περιβαλλοντικές και Κοινωνικοοικονομικές επιπτώσεις (Ενέργεια –Ρύπανση-Απασχόληση-Υγεία) από τη λειτουργία των θερμοηλεκτρικών μονάδων παραγωγής ενέργειας στο νομό Κοζάνης» στο Πνευματικό Κέντρο Βελβεντού

*Επίσκεψη – ενημέρωση στο ΤΕΙ Κοζάνης από τους μαθητές της Ε΄ τάξης στα πλαίσια υλοποίησης προγράμματος για την εκπομπή αέριων ρύπων από τη λειτουργία των θερμοηλεκτρικών μονάδων.

Εκπαιδευτικές επισκέψεις εκδηλώσεις προηγούμενων ετών: