Η ΚΟΖΑΝΗ ΣΗΜΕΡΑ

Η περιοχή της Κοζάνης και του ομώνυμου Νομού γεωγραφικά ανήκει στη Δυτική Μακεδονία. Είναι το σταυροδρόμι όπου συναντιέται η Ήπειρος με την Μακεδονία και τη Θεσσαλία. Απλώνεται από τα ανατολικά της Πίνδου μέχρι το Βέρμιο και από τη λίμνη Βεγορίτιδα ως τα Πιέρια και τα Καμβούνια. Όλος ο χώρος είναι ένα σύμπλεγμα από βουνά με κοιλάδες εύφορες, όπου βρίσκονται κτισμένες όμορφες πόλεις και γραφικά χωριά. Διασχίζεται από  τον Αλιάκμονα  ποταμό, ο οποίος σχηματίζει την τεχνητή λίμνη του Πολυφύτου. Πρωτεύουσα του νομού είναι η Κοζάνη. Είναι χτισμένη σε  υψίπεδο ανάμεσα στα όρη  Βούρινο, Άσκιο και Βέρμιο σε υψόμετρο 720μ. Ο πληθυσμός της το 2001 ήταν περίπου 41.000 κάτοικοι.

Η Κοζάνη είναι μια σύγχρονη πόλη και η διαμονή σ’ αυτήν είναι ευχάριστη. Διαθέτει όλα τα μέσα και τις ανέσεις για κάθε επισκέπτη, ο οποίος θα τύχει στο ταξίδι του να περάσει απ’ αυτήν.  Στο πάρκο του Αγίου Δημητρίου  που είναι φτιαγμένο με καθαρά παραδοσιακή δομή, μπορεί ο επισκέπτης να βρει έναν τόπο αναψυχής την περίοδο των θερινών διακοπών.

Εδώ και μερικούς μήνες, στο χώρο του παλιού στρατοπέδου, λειτουργεί ο Δημοτικός κήπος. Μια όαση δροσιάς και περιπάτου.

Απέναντι από τον Κήπο βρίσκεται το Δρίζειο κληροδότημα, ένα νεοκλασικό κτήριο, όπου στεγάζεται το Δημοτικό Ωδείο της πόλης μας.

Και η πλατεία της Κοζάνης με τους γύρω πεζόδρομους είναι τόπος κατάλληλος να δεχθεί εκδρομείς, εποχούμενους , αλλά και όσους θέλουν να ξεκουραστούν από τα ψώνια τους.

Στη νότια πλευρά της πλατείας βρίσκεται ο μητροπολιτικός ναός του Αγίου Νικολάου με το ξεχωριστό ξυλόγλυπτο τέμπλο του.

Λιγοστά, αλλά σε πολύ καλή κατάσταση, είναι και τα παλιά αρχοντικά σπίτια της πόλης, που πρόσφατα έχουν αναπαλαιωθεί.

Πραγματικό στολίδι για την πόλη μας είναι το Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Κοζάνης και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας. Μια κιβωτός των θησαυρών και της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

Όποιος επιθυμεί να ζήσει σε μια γνήσια Κοζανίτικη παραδοσιακή ατμόσφαιρα, δεν έχει παρά να επιδιώξει να βρεθεί στην Κοζάνη τις μέρες της εβδομάδας της Τυροφάγου και ειδικά την Κυριακή της Μεγάλης Αποκριάς και την καθαρά Δευτέρα. Αναβιώνει το έθιμο των φανών και όλη η πόλη ξεφαντώνει .

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΧΑΡΤΟΘΗΚΗ ΚΟΖΑΝΗΣ

Η Δημοτική Χαρτοθήκη ιδρύθηκε το Μάιο του 2008 και στεγάζεται στο «Αρχοντικό Λασσάνη». Υπάρχει μόνιμη έκθεση χαρτών με τίτλο: «Η Κοζάνη στον κόσμο των Χαρτών» με ωράριο επισκέψεων 11:00-13::00. Προσφέρει δράσεις για μαθητές του δημοτικού που επιμελείται η Δημοτική βιβλιοθήκη Κοζάνης

Οι προγραμματισμένες επισκέψεις έχουν θετικό αποτέλεσμα στη μαθησιακή διαδικασία όταν εντάσσονται στο διαθεματικό πλαίσιο προσέγγισης της γνώσης. Έτσι οι μαθητές με τρόπο απλό και κατανοητό έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τον μαγικό κόσμο της χαρτογραφίας και των χαρτών και να γευθούν τον μορφωτικό πλούτο του κορυφαίου διαχρονικού αυτού επιτεύγματος του παγκόσμιου πολιτισμού

Η έκθεση αρχίζει με τις χαρτογραφικές απεικονίσεις της εποχής των σπηλαίων από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, της ψηφιακής τεχνολογίας και των δορυφορικών εικόνων, και στη συνέχεια, περνώντας από όλες τις μεγάλες φάσεις και σταθμούς της εξέλιξης των χαρτών (Αρχαία Ελλάδα, Μεσαίωνας, Βυζάντιο, Ουμανισμός, Αναγέννηση, Διαφωτισμός, Σύγχρονη Εποχή, Διάστημα, Ψηφιακός κόσμος), δίνεται στο κοινό η δυνατότητα να κατανοήσει και να απολαύσει ταυτόχρονα τη σημασία που είχαν και έχουν η χαρτογραφία και οι χάρτες, μαζί με τη γεωγραφική θεμελίωσή τους, στη εξέλιξη των κοινωνιών και τη συμβολή τους στην ανάπτυξη του μορφωτικού και εκπαιδευτικού αποθέματος των ανθρώπων, μικρών και μεγάλων.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι από τα πρώτα μελήματα των ελλήνων λόγιων διαφωτιστών του 18ου αιώνα και των αρχών του 19ου αιώνα, που προετοίμασαν τον πνευματικό και εκπαιδευτικό περίγυρο του ελληνισμού για τον αγώνα της ανεξαρτησίας του, ήταν η γεωγραφία και οι χάρτες, όπως δείχνει το μεγάλο έργο πολλών, από τον Μελέτιο Μήτρου και τον Χρύσανθο Νοταρά μέχρι τους Δημητριείς, τον Ρήγα Βελεστινλή και τον Άνθιμο Γαζή.

Με τη χρήση των νέων ψηφιακών οπτικοακουστικών τεχνολογιών, οι επισκέπτες όχι μόνο θα απολαύσουν τον πλούτο των χαρτών, αλλά θα γνωρίσουν και θα αγαπήσουν τη Χαρτοθήκη, έτσι ώστε αυτή να αποκτήσει γρήγορα τους φίλους της όχι μόνο στην Κοζάνη, αλλά και σε όλη την Ελλάδα και τον Κόσμο.

Από τις 17 Ιανουαρίου 2010 επαναλειτουργεί η Χαρτοθήκη στους ανανεωμένους εκθεσιακούς χώρους με τη μόνιμη έκθεση.