Στο σχολείο μας λειτουργεί από το σχολικό έτος 2003-2004, δανειστική βιβλιοθήκη-αναγνωστήριο, σε μια αίθουσα(30τ.μ) κατάλληλα διαμορφωμένη σ΄ έναν χώρο ελκυστικό και συνάμα ζεστό που χρησιμοποιείται και για αναγνωστήριο. Παλιότερα οι εκπαιδευτικοί καλλιεργούσαν τη αγάπη του παιδιού προς το εξωσχολικό βιβλίο σε επίπεδο τάξης. Αγόραζαν βιβλία με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών και τα αντάλλασσαν μεταξύ τους κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Η ανάγκη για πιο συστηματική και πιο ουσιαστική λειτουργία της βιβλιοθήκης έγινε με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών. Αποφασίστηκε η καταγραφή την παιδικών βιβλίων σε ηλεκτρονική μορφή και ο δανεισμός να γίνεται σε καθορισμένη μέρα και ώρα για κάθε τάξη.

Στόχοι της δημιουργίας της δανειστικής βιβλιοθήκης είναι:

• Να καλλιεργηθεί συστηματικά η ιδέα της φιλαναγνωσίας, ώστε οι μαθητές να αγαπήσουν το βιβλίο και να αποκτήσουν συμπεριφορά αναγνώστη στο χώρο της βιβλιοθήκης.
  • Να υποστηριχθεί όσο το δυνατόν πιο οργανωμένα - κατά το πρότυπο των σύγχρονων σχολικών μονάδων - η μαθησιακή διαδικασία και με άλλα βιβλία που θα παρέχουν γνώσεις  υποβοηθητικές των σχολικών βιβλίων.
  • Να ανοίξει η βιβλιοθήκη και στους γονείς κάνοντας πράξη το όραμα του ανοιχτού στην κοινωνία σχολείου.

Με την αμέριστη συμπαράσταση (υλική και ηθική) του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων κατασκευάστηκε η βιβλιοθήκη και εμπλουτίστηκε με καινούργιους τίτλους βιβλίων όλων των κατηγοριών.

Αυτή τη σχολική χρονιά η βιβλιοθήκη διαθέτει πλέον των πεντακοσίων πενήντα τίτλων της παιδικής λογοτεχνίας. Ο χώρος χρησιμοποιείται για τις προβολές με τα οπτικοακουστικά μέσα που διαθέτει το σχολείο (τηλεόραση, Η/Υ, βίντεο, D.V.D, κινηματογραφική μηχανή προβολής, νακλαστικό διασκόπιο προβολής διαφανειών, επισκόπιο, διασκόπιο προβολής filmstrips), πλήθος ταινιών εκπαιδευτικού περιεχομένου και αρκετούς τίτλους πολυμέσων. Σε τακτικά διαστήματα, με ευθύνη των εκπαιδευτικών, οργανώνουμε εκθέσεις παιδικού βιβλίου και με τα έσοδα εμπλουτίζετα η βιβλιοθήκη με νέους τίτλους βιβλίων.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2007-2008

Η δανειστική βιβλιοθήκη λειτούργησε σε ικανοποιητικό βαθμό , οι μαθητές προγραμματισμένα και κυρίως με προθυμία για να ανταποκριθούν στην σχολική πράξη και για να περάσουν δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο δανείστηκαν παραπάνω από οκτακόσιους πενήντα τίτλους βιβλίων.

Σκοπός της λειτουργίας της δανειστικής βιβλιοθήκης είναι όχι μόνο να μάθουν να διαβάζουν οι μαθητές αλλά να μάθουν και ν’ αγαπούν τα βιβλία. Ο ι μαθητές μέσα από δραστηριότητες ενταγμένες στο διαθεματικό πλαίσιο προσέγγισης της γνώσης, με αφετηρία ένα βιβλίο, θα παίξει, θα ζωγραφίσει, θα ανακαλύψει, θα συζητήσει.

Το βιβλίο μέσα από διάφορες δράσεις είναι πηγή μάθησης και ψυχαγωγίας που οδηγεί στην καλλιέργεια της φαντασίας και των άλλων πνευματικών και ψυχικών ικανοτήτων του παιδιού που είναι απαραίτητες για την ηθικοπνευματική του συμπλήρωση .

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2008-2009

Η δανειστική βιβλιοθήκη λειτούργησε προγραμματισμένα όλες τις μέρες της εβδομάδας σε ορισμένες μέρες και ώρες για κάθε τάξη. Οι μαθητές όλων των τάξεων πέρασαν δημιουργικά τις ελεύθερες ώρες.

Οι μαθητές των Δ΄- Ε΄ τάξεων αξιοποίησαν με προγραμματισμένες δραστηριότητες το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «σκυταλοδρομία της ανάγνωσης». Με την συμμετοχή τους στο πρόγραμμα οι μαθητές ανέγνωσαν 15 τίτλους βιβλίων του εκδοτικού οίκου Πατάκη, συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας, γνώρισαν τους ήρωες των μυθιστορημάτων, ζωγράφισαν, έπαιξαν, ανακάλυψαν νέες χώρες, γνώρισαν καινούργιους φίλους, άνοιξαν ένα παράθυρο στον κόσμο της φαντασίας.

Οι μαθητές όλων των τάξεων με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας του Παιδικού Βιβλίου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την συγγραφέα Νάνσυ Χατζή από την όμορφη Καστοριά, να σχολιάσουν τα δύο της βιβλία με τίτλο: «Οι φύλακες Άγγελοι» και να δημιουργήσουν ιστορίες και παραμύθια με λέξεις κλειδιά σε καρτέλες.